Football Senior Girls Ladder
Division 1
Pos | Team | P | W | D | L | GF | GA | GD +/- | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CRC Sydenham | 4 | 4 | 0 | 0 | 20 | 2 | 18 | 12 |
2 | St Monica’s | 4 | 3 | 0 | 1 | 22 | 3 | 19 | 9 |
3 | Emmanuel | 4 | 2 | 0 | 2 | 14 | 8 | 6 | 6 |
4 | Salesian | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 28 | -25 | 3 |
5 | Kolbe | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 19 | -18 | 0 |
Football Senior Girls Ladder
Division 2
Pos | Team | P | W | D | L | GF | GA | GD +/- | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Antonine | 4 | 4 | 0 | 0 | 16 | 3 | 13 | 12 |
2 | MacKillop | 4 | 3 | 0 | 1 | 14 | 8 | 6 | 9 |
3 | Penola | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 7 | 1 | 6 |
4 | Caroline Chisholm | 4 | 1 | 0 | 3 | 7 | 12 | -5 | 3 |
5 | Thomas Carr | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 17 | -15 | 0 |
Football Senior Girls
Grand Finals
(Grand Final)
0 - 4Senior Football Div 1 Girls GF
Epping Stadium CRC Sydenham v St Monica's |
(Grand Final)
2 - 0Senior Football Div 2 Girls GF
Harvest Home Road Reserve, Epping Antonine v MacKillop |
Best Player in the Division 1 Grand Final
Amelia Sureda – St Monica’s College
Peer Awards
Renee Pocock – St Monica’s College
Tiana Capuano – CRC Sydenham
Best Player in the Division 2 Grand Final
Lida Zomaya – Antonine College
Peer Awards
Lida Zoumaya – Antonine College
Allegra Marino – MacKillop College
Football Senior Girls - Fixture
Upcoming Games
Date | Home | Time/Results | Away | League | Season | Venue | Article | Match Day |
---|
Football Senior Girls
All Results
(Round 1)
0 - 8Football Girls - DIV 1
Langama Park, Sunbury Salesian vs CRC Sydenham |
(Round 1)
6 - 0Football Girls - DIV 1
Hillsview Reserve St Monica’s vs Kolbe |
(Round 1)
3 - 2Football Girls - DIV 2
MacKillop College MacKillop vs Penola |
(Round 1)
5 - 0Football Girls - DIV 2
HR Uren Reserve Antonine vs Thomas Carr |
(Round 2)
0 - 6Football Girls - DIV 1
Kolbe College Kolbe vs CRC Sydenham |
(Round 2)
1 - 7Football Girls - DIV 1
Langama Park, Sunbury Salesian vs Emmanuel |
(Round 2)
0 - 2Football Girls - DIV 2
ABD Stadium Penola vs Antonine |
(Round 2)
4 - 2Football Girls - DIV 2
MacKillop College MacKillop vs Caroline Chisholm |
(Round 3)
1 - 2Football Girls - DIV 1
Kolbe College Kolbe vs Salesian |
(Round 3)
1 - 3Football Girls - DIV 1
Emmanuel College - Point Cook Emmanuel vs St Monica's |
(Round 3)
3 - 2Football Girls - DIV 2
ABD Stadium Penola vs Thomas Carr |
(Round 3)
5 - 2Football Girls - DIV 2
HR Uren Reserve Antonine vs Caroline Chisholm |
(Round 4)
3 - 0Football Girls - DIV 2
Keilor Park Synthetic Caroline Chisholm vs Thomas Carr |
(Round 4)
1 - 4Football Girls - DIV 1
Emmanuel College - Point Cook Emmanuel vs CRC Sydenham |
(Round 4)
12 - 0Football Girls - DIV 1
Hillsview Reserve St Monica’s vs Salesian |
(Round 4)
1 - 4Football Girls - DIV 2
MacKillop College MacKillop vs Antonine |
(Round 5)
0 - 5Football Girls - DIV 1
Kolbe College Kolbe vs Emmanuel |
(Round 5)
0 - 6Football Girls - DIV 2
Arndell Park Thomas Carr vs MacKillop |
(Round 5)
2 - 1Football Girls - DIV 1
Green Gully Reserve CRC Sydenham vs St Monica's |
(Round 5)
3 - 0Football Girls - DIV 2
ABD Stadium Penola vs Caroline Chisholm |
Football Senior Girls
Awards
Player of the Series | |||
---|---|---|---|
Year | Player | Team | Division |
2013 | Claudia Fruscalzo | St Monica’s | DIV 1 |
2013 | Katherine Argiyou | Marymede |
DIV 2
|
2014 | Anthea Raniem | Penola | DIV 1 |
2014 | Chelsea Pittari | MacKillop |
DIV 2
|
2015 | Deanna Fruscalzo | St Monica’s | DIV 1 |
2015 | Carly James | Emmanuel |
DIV 2
|
2016 | Mariella Bagang Lisa Mascaro |
Emmanuel St Monica’s |
DIV 1 |
2016 | Lisa Kuol Mary-Grace Nicolazzo |
CRC Melton Marymede |
DIV 2
|
2017 | Alana Burn Raquel Deralas |
St Monica’s St Monica’s |
DIV 1 |
2017 | Linda Sawa | Penola |
DIV 2
|
2018 | Alana Burn Jessica Traynor |
St Monica’s CRC Sydenham |
DIV 1 |
2018 | Elyssia Laleas | Penola |
DIV 2
|
2019 | Raquel Deralas | St Monica’s | DIV 1 |
2019 | Soliana Habtom | MacKillop |
DIV 2
|
2020 | NO SEASON PLAYED | DIV 1/ DIV 2 | |
2021 | NO SEASON PLAYED | DIV 1/ DIV 2 | |
2022 | Sienna Cappola | St Monica’s | DIV 1 |
2022 | Merva Hermiz | Kolbe |
DIV 2
|
2023 | Amelia Sureda | St Monica’s | DIV 1 |
2023 | Lida Zoumaya | Antonine |
DIV 2
|
Competition Champions | ||
---|---|---|
Year | Champions | Division |
2013 | ST MONICA’S |
DIV 1
|
2013 | MARYMEDE |
DIV 2
|
2014 | ST MONICA’S |
DIV 1
|
2014 | MACKILLOP |
DIV 2
|
2015 | CRC SYDENHAM |
DIV 1
|
2015 | EMMANUEL |
DIV 2
|
2016 | CRC SYDENHAM |
DIV 1
|
2016 | KOLBE |
DIV 2
|
2017 | ST. MONICA’S |
DIV 1
|
2017 | MARYMEDE |
DIV 2
|
2018 | ST. MONICA’S |
DIV 1
|
2018 | SALESIAN |
DIV 2
|
2019 | ST. MONICA’S |
DIV 1
|
2019 | MACKILLOP |
DIV 2
|
2020 | NO SEASON PLAYED |
DIV 1/DIV 2
|
2021 | NO SEASON PLAYED |
DIV 1/ DIV 2
|
2022 | ST. MONICA’S |
DIV 1
|
2022 | KOLBE |
DIV 2
|
2023 | ST. MONICA’S |
DIV 1
|
2023 | ANTONINE |
DIV 2
|
Best on Ground in Grand Final | |||
---|---|---|---|
Year | Player | Team | Division |
2013 | Claudia Fruscalzo | St Monica’s | DIV 1 |
2013 | Katarina Nicolazzi | Marymede |
DIV 2
|
2014 | Julia Treglia | St Monica’s | DIV 1 |
2014 | Chelsea Pittari | MacKillop |
DIV 2
|
2015 | Kelsey Hildred | CRC Sydenham | DIV 1 |
2015 | Catherine Sayachack | Emmanuel |
DIV 2
|
2016 | Sheniz Ahmet | CRC Sydenham | DIV 1 |
2016 | Lisa Kuol | CRC Melton |
DIV 2
|
2017 | Raquel Deralas | St Monica’s | DIV 1 |
2017 | Linda Sawa | Penola |
DIV 2
|
2018 | Alana Burn | St Monica’s | DIV 1 |
2018 | Eloise Rodda | Salesian |
DIV 2
|
2019 | NO GAME PLAYED | DIV 1 | |
2019 | Soliana Habtom | MacKillop |
DIV 2
|
2020 | NO SEASON PLAYED | DIV 1/ DIV 2 | |
2021 | NO SEASON PLAYED | DIV 1/ DIV 2 | |
2022 | Sienna Cappola | St Monica’s | DIV 1 |
2022 | Vidora Bidawid | Kolbe |
DIV 2
|
2023 | Amelia Sureda | St Monica’s | DIV 1 |
2023 | Lida Zoumaya | Antonine |
DIV 2
|