2023 Ladders
Year 8 Girls Premier League Football
Division 1
Pos | Team | P | W | D | L | GF | GA | GD +/- | % | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | St Monica’s | 6 | 6 | 0 | 0 | 40 | 3 | 37 | - | 18 |
2 | CRC North Keilor | 6 | 4 | 1 | 1 | 31 | 2 | 29 | - | 13 |
3 | CRC Caroline Springs | 6 | 3 | 2 | 1 | 18 | 15 | 3 | - | 11 |
4 | Thomas Carr | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 16 | -7 | - | 9 |
5 | Emmanuel | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 17 | -5 | - | 7 |
6 | St Francis College MEL | 6 | 0 | 1 | 5 | 5 | 27 | -22 | - | 1 |
7 | Marymede | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 38 | -35 | - | 1 |
Year 8 Girls Premier League Football
Division 2
Pos | Team | P | W | D | L | GF | GA | GD +/- | % | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Salesian | 6 | 5 | 0 | 1 | 15 | 8 | 7 | - | 15 |
2 | Antonine | 6 | 4 | 1 | 1 | 35 | 4 | 31 | - | 13 |
3 | MacKillop | 6 | 4 | 1 | 1 | 23 | 7 | 16 | - | 13 |
4 | Caroline Chisholm | 6 | 3 | 0 | 3 | 13 | 10 | 3 | - | 9 |
5 | Penola | 6 | 3 | 0 | 3 | 8 | 15 | -7 | - | 9 |
6 | Kolbe | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 17 | -14 | - | 3 |
7 | CRC St Albans | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 37 | -36 | - | 0 |
Year 8 Boys Premier League Football
Division 1
Pos | Team | P | W | D | L | GF | GA | GD +/- | % | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Emmanuel | 6 | 5 | 0 | 1 | 36 | 3 | 33 | - | 15 |
2 | St Monica’s | 6 | 4 | 1 | 1 | 22 | 9 | 13 | - | 13 |
3 | CRC Caroline Springs | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 8 | 5 | - | 13 |
4 | CRC North Keilor | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 15 | -4 | - | 8 |
5 | Marymede | 6 | 2 | 0 | 4 | 15 | 23 | -8 | - | 6 |
6 | Thomas Carr | 6 | 1 | 2 | 3 | 12 | 20 | -8 | - | 5 |
7 | St Francis College MEL | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 33 | -31 | - | 0 |
Year 8 Boys Premier League Football
Division 2
Pos | Team | P | W | D | L | GF | GA | GD +/- | % | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Penola | 6 | 5 | 0 | 1 | 22 | 6 | 16 | - | 15 |
2 | Salesian | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 9 | 3 | - | 13 |
3 | MacKillop | 6 | 3 | 1 | 2 | 17 | 11 | 6 | - | 10 |
4 | CRC St Albans | 6 | 3 | 1 | 2 | 20 | 14 | 6 | - | 10 |
5 | Caroline Chisholm | 6 | 2 | 2 | 2 | 18 | 17 | 1 | - | 8 |
6 | Kolbe | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 15 | -8 | - | 4 |
7 | Antonine | 6 | 0 | 0 | 6 | 7 | 31 | -24 | - | 0 |
Year 8 Premier League Football - Fixture
Upcoming Games
- Select a competition -
Date | Home | Time/Results | Away | League | Season | Venue | Article | Match Day |
---|
Date | Home | Time/Results | Away | League | Season | Venue | Article | Match Day |
---|
Year 8 Premier League Football
All Results
- Select a competition -
(Round 1)
3 - 1Year 8 Girls Football Div 2
ABD Stadium Salesian vs Kolbe |
(Round 1)
1 - 5Year 8 Girls Football Div 1
MacPhersons Park, Melton St Francis College MEL vs Emmanuel |
(Round 1)
0 - 2Year 8 Girls Football Div 1
Grange Reserve, Hoppers Crossing Thomas Carr vs CRC Caroline Springs |
(Round 1)
0 - 6Year 8 Girls Football Div 2
McIvor Reserve Caroline Chisholm vs Antonine |
(Round 1)
7 - 1Year 8 Girls Football Div 2
MacKillop College MacKillop vs Penola |
(Round 2)
1 - 1Year 8 Girls Football Div 1
MacPhersons Park, Melton St Francis College MEL vs Marymede |
(Round 2)
2 - 2Year 8 Girls Football Div 1
Ardnell Park, Truganina Emmanuel vs CRC Caroline Springs |
(Round 2)
1 - 0Year 8 Girls Football Div 1
LaTrobe University, Bundoora St Monica’s vs CRC North Keilor |
(Round 2)
5 - 0Year 8 Girls Football Div 2
McIvor Reserve Caroline Chisholm vs Penola |
(Round 2)
9 - 0Year 8 Girls Football Div 2
HR Uren Reserve Antonine vs Kolbe |
(Round 2)
0 - 5Year 8 Girls Football Div 2
Churchill Reserve CRC St Albans vs MacKillop |
(Round 3)
6 - 2Year 8 Girls Football Div 1
LaTrobe University, Bundoora St Monica’s vs Thomas Carr |
(Round 3)
1 - 1Year 8 Girls Football Div 1
City Vista Reserve, Plumpton CRC Caroline Springs vs CRC North Keilor |
(Round 3)
1 - 5Year 8 Girls Football Div 1
RMIT Bundoora Soccer Pitch Marymede vs Emmanuel |
(Round 3)
0 - 6Year 8 Girls Football Div 2
Churchill Reserve CRC St Albans vs Salesian |
(Round 3)
0 - 3Year 8 Girls Football Div 2
Kolbe College Kolbe vs MacKillop |
(Round 3)
2 - 1Year 8 Girls Football Div 2
ABD Stadium Penola vs Antonine |
(Round 4)
0 - 7Year 8 Girls Football Div 1
Ardnell Park, Truganina Emmanuel vs St Monica's |
(Round 4)
0 - 7Year 8 Girls Football Div 1
Grange Reserve, Hoppers Crossing Thomas Carr vs CRC North Keilor |
(Round 4)
9 - 2Year 8 Girls Football Div 1
City Vista Reserve, Plumpton CRC Caroline Springs vs St Francis College MEL |
(Round 4)
4 - 3Year 8 Girls Football Div 2
ABD Stadium Salesian vs MacKillop |
(Round 4)
13 - 0Year 8 Girls Football Div 2
RG Cook Reserve Antonine vs CRC St Albans |
(Round 4)
0 - 1Year 8 Girls Football Div 2
Kolbe College Kolbe vs Caroline Chisholm |
(Round 5)
0 - 10Year 8 Girls Football Div 1
City Vista Reserve, Plumpton CRC Caroline Springs vs St Monica's |
(Round 5)
1 - 2Year 8 Girls Football Div 1
RMIT Bundoora Soccer Pitch Marymede vs Thomas Carr |
(Round 5)
5 - 0Year 8 Girls Football Div 1
Keilor Park Synthetic Pitch CRC North Keilor vs St Francis College MEL |
(Round 5)
2 - 0Year 8 Girls Football Div 2
Kolbe College Kolbe vs CRC St Albans |
(Round 5)
0 - 1Year 8 Girls Football Div 2
ABD Stadium Penola vs Salesian |
(Round 5)
3 - 0Year 8 Girls Football Div 2
MacKillop College MacKillop vs Caroline Chisholm |
(Round 6)
4 - 0Year 8 Girls Football Div 1
Keilor Park Synthetic Pitch CRC North Keilor vs Emmanuel |
(Round 6)
3 - 0Year 8 Girls Football Div 1
Grange Reserve, Hoppers Crossing Thomas Carr vs St Francis College MEL |
(Round 6)
12 - 0Year 8 Girls Football Div 1
LaTrobe University, Bundoora St Monica’s vs Marymede |
(Round 6)
2 - 2Year 8 Girls Football Div 2
MacKillop College MacKillop vs Antonine |
(Round 6)
1 - 0Year 8 Girls Football Div 2
ABD Stadium Salesian vs Caroline Chisholm |
(Round 6)
1 - 4Year 8 Girls Football Div 2
Churchill Reserve CRC St Albans vs Penola |
(Round 1)
14 - 0Year 8 Girls Football Div 1
Keilor Park Synthetic Pitch CRC North Keilor vs Marymede |
(Round 7)
0 - 2Year 8 Girls Football Div 1
Ardnell Park, Truganina Emmanuel vs Thomas Carr |
(Round 7)
0 - 4Year 8 Girls Football Div 1
RMIT Bundoora Soccer Pitch Marymede vs CRC Caroline Springs |
(Round 7)
1 - 4Year 8 Girls Football Div 1
MacPhersons Park, Melton St Francis College MEL vs St Monica's |
(Round 7)
1 - 0Year 8 Girls Football Div 2
ABD Stadium Penola vs Kolbe |
(Round 7)
7 - 0Year 8 Girls Football Div 2
Keilor Synthetic Pitch Caroline Chisholm vs CRC St Albans |
(Round 7)
4 - 0Year 8 Girls Football Div 2
RG Cook Reserve Antonine vs Salesian |
(Round 1)
2 - 1Year 8 Boys Football Div 2
ABD Stadium Salesian vs Kolbe |
(Round 1)
0 - 9Year 8 Boys Football Div 1
MacPhersons Park, Melton St Francis College MEL vs Emmanuel |
(Round 1)
2 - 2Year 8 Boys Football Div 1
Ardnell Park, Truganina Thomas Carr vs CRC Caroline Springs |
(Round 1)
9 - 1Year 8 Boys Football Div 2
McIvor Reserve Caroline Chisholm vs Antonine |
(Round 1)
2 - 3Year 8 Boys Football Div 2
MacKillop College MacKillop vs Penola |
(Round 2)
0 - 5Year 8 Boys Football Div 1
Marymede College, Soccer Pitch St Francis College MEL vs Marymede |
(Round 2)
0 - 2Year 8 Boys Football Div 1
Emmanuel College - Altona North Emmanuel vs CRC Caroline Springs |
(Round 2)
0 - 0Year 8 Boys Football Div 1
LaTrobe University, Bundoora St Monica’s vs CRC North Keilor |
(Round 2)
1 - 3Year 8 Boys Football Div 2
McIvor Reserve Caroline Chisholm vs Penola |
(Round 2)
0 - 4Year 8 Boys Football Div 2
HR Uren Reserve Antonine vs Kolbe |
(Round 2)
3 - 1Year 8 Boys Football Div 2
Churchill Reserve CRC St Albans vs MacKillop |
(Round 3)
4 - 0Year 8 Boys Football Div 1
LaTrobe University, Bundoora St Monica’s vs Thomas Carr |
(Round 3)
2 - 0Year 8 Boys Football Div 1
City Vista Reserve, Plumpton CRC Caroline Springs vs CRC North Keilor |
(Round 3)
0 - 7Year 8 Boys Football Div 1
Marymede College Marymede vs Emmanuel |
(Round 3)
1 - 2Year 8 Boys Football Div 2
Churchill Reserve CRC St Albans vs Salesian |
(Round 3)
0 - 3Year 8 Boys Football Div 2
John Ilhan Memorial Reserve, Broadmeadows Kolbe vs MacKillop |
(Round 3)
5 - 1Year 8 Boys Football Div 2
HR Uren Reserve Penola vs Antonine |
(Round 4)
3 - 3Year 8 Boys Football Div 1
Ardnell Park, Truganina Thomas Carr vs CRC North Keilor |
(Round 4)
8 - 0Year 8 Boys Football Div 1
Emmanuel College - Altona North Emmanuel vs St Monica's |
(Round 4)
4 - 1Year 8 Boys Football Div 1
City Vista Reserve, Plumpton CRC Caroline Springs vs St Francis College MEL |
(Round 4)
2 - 3Year 8 Boys Football Div 2
ABD Stadium Salesian vs MacKillop |
(Round 4)
2 - 4Year 8 Boys Football Div 2
RG Cook Reserve Antonine vs CRC St Albans |
(Round 4)
0 - 4Year 8 Boys Football Div 2
John Ilhan Memorial Reserve, Broadmeadows Kolbe vs Caroline Chisholm |
(Round 5)
0 - 4Year 8 Boys Football Div 1
City Vista Reserve, Plumpton CRC Caroline Springs vs St Monica's |
(Round 5)
7 - 3Year 8 Boys Football Div 1
Marymede College Marymede vs Thomas Carr |
(Round 5)
4 - 1Year 8 Boys Football Div 1
Keilor Park Synthetic Pitch CRC North Keilor vs St Francis College MEL |
(Round 5)
2 - 2Year 8 Boys Football Div 2
John Ilhan Memorial Reserve, Broadmeadows Kolbe vs CRC St Albans |
(Round 5)
0 - 1Year 8 Boys Football Div 2
ABD Stadium Penola vs Salesian |
(Round 5)
2 - 2Year 8 Boys Football Div 2
MacKillop College MacKillop vs Caroline Chisholm |
(Round 6)
1 - 8Year 8 Boys Football Div 1
Keilor Park Synthetic Pitch CRC North Keilor vs Emmanuel |
(Round 6)
4 - 0Year 8 Boys Football Div 1
Ardnell Park, Truganina Thomas Carr vs St Francis College MEL |
(Round 6)
7 - 1Year 8 Boys Football Div 1
LaTrobe University, Bundoora St Monica’s vs Marymede |
(Round 6)
6 - 1Year 8 Boys Football Div 2
MacKillop College MacKillop vs Antonine |
(Round 6)
2 - 2Year 8 Boys Football Div 2
ABD Stadium Salesian vs Caroline Chisholm |
(Round 6)
1 - 7Year 8 Boys Football Div 2
Churchill Reserve CRC St Albans vs Penola |
(Round 1)
3 - 1Year 8 Boys Football Div 1
Keilor Park Synthetic Pitch CRC North Keilor vs Marymede |
(Round 7)
1 - 3Year 8 Boys Football Div 1
Marymede College Marymede vs CRC Caroline Springs |
(Round 7)
0 - 7Year 8 Boys Football Div 1
MacPhersons Park, Melton St Francis College MEL vs St Monica's |
(Round 7)
4 - 0Year 8 Boys Football Div 1
Emmanuel College - Altona North Emmanuel vs Thomas Carr |
(Round 7)
4 - 0Year 8 Boys Football Div 2
ABD Stadium Penola vs Kolbe |
(Round 7)
0 - 9Year 8 Boys Football Div 2
Keilor Synthetic Pitch Caroline Chisholm vs CRC St Albans |
(Round 7)
2 - 3Year 8 Boys Football Div 2
RG Cook Reserve Antonine vs Salesian |
Year 8 Premier League Football
Finals
- Select a competition -
Date | Home | Time/Results | Away | League | Season | Venue | Article | Match Day |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Antonine | 2 - 1 | MacKillop | Year 8 Girls Finals Div 2 | 2023 | LaTrobe University, Bundoora | Recap | Semi Final | |
CRC North Keilor | 7 - 0 | CRC Caroline Springs | Year 8 Girls Finals Div 1 | 2023 | City Vista Reserve, Plumpton | Recap | Semi Final | |
St Monica’s | 11 - 0 | Thomas Carr | Year 8 Girls Finals Div 1 | 2023 | LaTrobe Uni Sports Park | Recap | Semi Final | |
Salesian | 0 - 2 | Caroline Chisholm | Year 8 Girls Finals Div 2 | 2023 | ABD Stadium | Recap | Semi Final | |
Antonine | 1 - 0 | Caroline Chisholm | Year 8 Girls Finals Div 2 | 2023 | Recap | Grand Final | ||
St Monica’s | 4 - 0 | CRC North Keilor | Year 8 Girls Finals Div 1 | 2023 | LaTrobe Uni Sports Park | Recap | Grand Final |
Date | Home | Time/Results | Away | League | Season | Venue | Article | Match Day |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
St Monica’s | 8 - 0 | CRC Caroline Springs | Year 8 Boys Finals Div 1 | 2023 | LaTrobe Uni Sports Park | Recap | Semi Final | |
Emmanuel | 7 - 0 | CRC North Keilor | Year 8 Boys Finals Div 1 | 2023 | Emmanuel College - Altona Campus | Recap | Semi Final | |
Salesian | 1 (3) - 1 (2) | MacKillop | Year 8 Boys Finals Div 2 | 2023 | ABD Stadium | Recap | Semi Final | |
Penola | 4 - 2 | CRC St Albans | Year 8 Boys Finals Div 2 | 2023 | ABD Stadium | Recap | Semi Final | |
Emmanuel | 0 - 1 | St Monica’s | Year 8 Boys Finals Div 1 | 2023 | Emmanuel College - Altona North | Recap | Grand Final | |
Penola | 2 - 1 | Salesian | Year 8 Boys Finals Div 2 | 2023 | ABD Stadium | Recap | Grand Final |